Please enable JS

Stomatologia

STOMATOLOGIA
 

Problemy z zębami, zwierzęta, tak jak ludzie, miewają problemy z zębami. Wielu schorzeń można uniknąć dzięki regularnym kontrolom jamy ustnej i czyszczeniu zębów.

Nieprzyjemny oddech i zaczerwienione dziąsła to wczesne objawy zapalenia dziąseł. Dochodzi do niego, gdy miękka płytka bakteryjna mineralizuje się i twardnieje tworząc drażniący kamień nazębny. Może on uszkadzać zęby i dziąsła.

Nie leczone zapalenie dziąseł prowadzi do paradontozy. Kamień wrasta pod dziąsło, na skutek mechanicznego drażnienia i działania toksyn bakteryjnych dochodzi do zaniku kości zębodołowej. Tworzą się kieszonki dziąsłowe, linia dziąseł obniża się, odsłaniając silnie unerwione szyjki i korzenie zębów. Łatwo sobie wyobrazić, jak to boli. Zwierzę przestaje używać chorych zębów, co nasila cały proces. W efekcie osłabia się podstawa całego zęba, ząb zaczyna się ruszać i wypada lub musi zostać usunięty.

Utrzymujący się kamień nazębny wskutek wysiewu bakterii do krwi może wywołać po pewnym czasie schorzenia mięśnia sercowego i nerek.

Jak im zapobiec - pamiętajmy o regularnych kontrolach jamy ustnej u psów i kotów - najpierw w okresie szczepień, w wieku 6 miesięcy (po okresie wymiany zębów mlecznych na stałe), a następnie co roku. Zwróćmy uwagę na obecność przetrwałych zębów mlecznych w okresie wymiany uzębienia

Nie pozwalajmy psom na gryzienie gałęzi czy noszenie kamieni.

Dbajmy systematycznie o higienę jamy ustnej psów i kotów w domu. Od młodego wieku należy przyzwyczajać je do regularnego szczotkowania zębów. Powinniśmy to robić w atmosferze zabawy; po udanym czyszczeniu należy się nagroda! Tym sposobem ugruntujemy dobry nawyk. Oferujemy Państwu poradę w tej dziedzinie oraz wybór środków i preparatów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

W naszej przychodni wykonujemy:

  • Zdjęcia RTG jamy ustnej
  • Usuwanie kamienia przy użyciu skalera ultradźwiękowego najnowszej generacji lub kiretaż (łyżeczkowanie)- u psów i kotów.Do wad wrodzonych rogówki, które można leczyć chirurgicznie, należy skórzak. Jest to wtręt skóry w obrębie spojówki i rogówki, często zawierający gruczoły łojowe i porastający włosem.
  • Ekstrakcje zębów nie nadających się już do leczenia - u psów, kotów, królików
  • Chirurgia szczękowa. Operacje w obrębie jamy ustnej, onkologiczne, korekcyjne.

Wszystkie zabiegi przeprowadzamy w sali operacyjnej wyposażonej w unit stomatologiczny oraz nowoczesny autoklaw (najwyższej klasy B) gwarantujący absolutną jałowość narzędzi i materiałów wykorzystywanych przy zabiegu. Czystość powietrza i powierzchni w sali operacyjnej zapewniamy, regularnie stosując lampę UV.

Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (zobacz: Chirurgia), tak więc są one całkowicie niebolesne dla pacjenta.