Please enable JS

Jak opiekować się szczeniakiem

ZWIERZĘTA DOMOWE

DATA: 10 LIPCA, 201T

KATEGORIA: PORADY


Jak opiekować się szczeniakiem

Schemat szczepień i odrobaczeń - dwa tygodnie po urodzeniu należy przeprowadzić pierwsze odrobaczenia. Następnie do ukończenia 6 miesiąca życia należy powtarzać je co miesiąc. Konieczność ta bierze się z obecności uśpionych larw glist w tkankach zwierząt. Szczenięta nabywają te larwy z mlekiem matki, a również w życiu płodowym, przez łożysko.

W wieku 6 tygodni należy wykonać pierwsze szczepienie na nosówkę i parwowirozę.  W 8 tygodniu życia wykonuje się doszczepienie. Tym razem szczepionka powinna być szersza (od 4 do 10 chorób).

Po kolejnych 3 tygodniach wykonuje się szczepienie przypominające. Przed ukończeniem 4 miesiąca należy zaszczepić szczenię przeciw wściekliźnie.

Proszę pamiętać, że dopiero dwa tygodnie po pierwszym szczepieniu można kontaktować szczenię z obcymi psami. Wcześniej grozi to zarażeniem poważną chorobą wirusową, co może mieć fatalne konsekwencje. Wczesne szczepienie pozwala z kolei na takie kontakty, co sprzyja socjalizacji szczenięcia.

Stosujemy szczepionki najwyższej klasy, łączące skuteczność z bezpieczeństwem. Pomożemy Państwu wybrać zestaw szczepień niezbędny dla Państwa pupila.

Można już zabezpieczyć szczenię przed:

  • nosówką
  • parwowirozą
  • chorobą Rubartha
  • kaszlem kennelowym
  • leptospirozą
  • parainfluenzą
  • boreliozą
  • bordetellozą

Żywienie - szczenięta mają szczególne wymagania żywieniowe. Błyskawiczny wzrost szczeniaka wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na białko i wapń. Aby zapewnić mu prawidłowy rozwój, najlepiej jest stosować gotowe karmy dostosowane do wieku i wielkości rasy. Są one odpowiednio zbilansowane i zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy.

Jeżeli decydują się Państwo na żywienie domowe, należy komponować posiłek tak, aby zawierał co najmniej 2/3 białka (mięso gotowane - nie wieprzowinę, która jest szkodliwa dla psów), pozostałe składniki to węglowodany (ugotowany ryż, kasza lub makaron) oraz włókno (ugotowane jarzyny). Taki posiłek powinno się koniecznie uzupełniać dodatkami witaminowo-mineralnymi, zawierającymi zwłaszcza fosforan wapnia. Raz w tygodniu można podać ścięte żółtko jaja.

Do trzeciego miesiąca życia dzienną dawkę pokarmu należy dzielić na pięć porcji. W trzecim miesiącu życia karmimy szczeniaka cztery razy dziennie, w piątym miesiącu cztery razy dziennie. Szczenięta powyżej siódmego miesiąca życia karmimy dwa razy dziennie.

W żadnym wypadku nie należy podawać szczeniakowi (ani żadnemu psu) kości drobiowych. Kości te pękają, tworząc odpryski ostre jak igły, które mogą uszkodzić jelita. Nie należy także karmić szczeniaka mlekiem krowim, wędlinami, słodyczami, żółtym serem, cytrusami. W przypadku szczeniąt dużych ras (zagrożonych dysplazją biodrową i łokciową) trzeba szczególnie wystrzegać się doprowadzenia do nadwagi.

Related items